از انتقاد به نگاه کمی تا حجم زیاد فیلم ها

برخی فیلم سازان حاضر در جشنواره سپری شده فیلم کوتاه، روند برگزاری این دوره را ارزیابی کردند.

از انتقاد به نگاه کمی تا حجم زیاد فیلم ها

به گزارش خبرنگاران، سی و پنجمین جشنواره فیلم کوتاه تهران با اکران فیلم هایی در ژانرهای داستانی، مستند، تجربی، انیمیشن و بین المللی شامگاه چهارشنبه (22 آبان) با اعلام برگزیدگان خود به انتها رسید.

بعد از برگزاری هر رویدادی بحث نقدها و پیشنهادات از آن جشنواره بسیار گرم است، برخی از فیلمسازان آثار کوتاه که در این جشنواره شرکت کردند، از تعداد بالای آثاری که در این دوره پذیرفته شدند شکایت داشتند و معتقد بودند رقابت به این شکل درست و منطقی نیست. برخی دیگر هم این تنوع آثار را راهی برای بالا بردن کیفیت جشنواره می دانند. در این میان محل برگزاری جشنواره در پردیس سینمایی ملت و همچنین لزوم وجود امکانات رفاهی از دیگر نکاتی بود که نقدهای را به همراه خود داشت.

در ادامه برای آنالیز این مسائل و دیگر نکاتی که در جشنواره فیلم کوتاه سال جاری رخ داد خبرنگاران با برخی فیلمسازانی که آثارشان در این دوره حضور داشتند، گفت وگویی انجام داد تا ابعاد مختلف این موضوع مورد ارزیابی قرار بگیرد.

محمد اسماعیلی سازنده فیلم کوتاه داستانی موج کوتاه که در این جشنواره حضور داشته درباره برگزاری جشنواره فیلم کوتاه در پردیس ملت گفت: این مکان سینمای مناسبی برای برگزاری جشنواره ها یا رویدادهای اینچنین نیست. زیرا هم دسترسی نامناسبی دارد و هم پارکینگش جوابگو احتیاج همه شرکت نمایندگان نیست. شکل معماری این سازه هم به طریقی است که امکان ایستادن و فضاهایی برای گردهمایی ندارد اما سالن ها کیفیت و استاندارد خوبی برای نمایش فیلم دارند. سانس بندی ها هم به طریقی بود که بیشتر فیلم ها در دو سانس امکان نمایش پیدا نموده بودند، یک سانس صبح و یک سانس بعدازظهر.

او با تاکید بر اینکه اعتبار جشنواره ها به هیئت داوران یا هیئت انتخاب آن است و نه تعداد آثاری که در آن شرکت می نمایند گفت: ما باید بپذیریم که همه آثار نباید به یک جشنواره وارد شوند. اگر می خواهیم فیلم های زیادی به یک جشنواره وارد شوند و فقط قصد نمایش این آثار را داریم، باید یک بخش جنبی برای آن در نظر بگیریم. داشتن این نگاه کمی، ضرر بسیاری را به ما وارد می نماید بنابراین وقتی تعداد زیادی فیلم انتخاب می شوند و می گویند در سالن های نمایش مخاطبان بسیاری به صورت ایستاده آثار را تماشا کردند صرفا یک نگاه کمی است. هرگاه توانستیم رضایت آن تعداد مخاطب را جلب کنیم، کار به درستی اجرا شده است.

این فیلمساز ادامه داد: اگر قصد ما ایجاد فرصتی برای نمایش آثار کوتاه است، انجمن سینمای جوان می تواند با امکاناتی که در اختیار دارند به طریقی دیگری به این هدف دست پیدا کند. حضور تعداد آثار زیاد و با سطح کیفی متفاوت باعث ایجاد توقع در فیلمسازانی می گردد که قصد دارند تا در سال آینده در این جشنواره شرکت نمایند. بنابراین اگر اثرشان پذیرفته نگردد می گویند چرا سال گذشته اثری با همین مضمون حضور داشته اما سال جاری مورد قبول نبوده؟

اسماعیلی که برای ساخت اثرش جایزه بخش بهترین کتاب و سینما را به دست آورد، درباره آرا مردمی هم گفت: در سال های گذشته رای گیری آرا مردمی با خلاهایی روبرو بود اما اکنون شرایط خیلی بهتر شده و خطاها به مقدار زیادی کاهش داشته است. نکته اصلی و مهم در این رای گیری ها، باکس های نمایش فیلم ها است. اینکه اثرت در چه باکسی و با چه تعداد فیلمی ترکیب شده است بر روی جذب مخاطب و رای که می دهند موثر است. اما در این مسیر، به فرآیند رای گیری و صحت و سلامت آن کاملا مطمئن هستیم.

او در انتها صحبت های خود با تاکید بر اینکه جایزه دریافت یا ندریافت در یک جشنواره اهمیت چندانی ندارد اعلام کرد: ارتباطی که بین فیلمساز و مخاطبی که تاکنون او را ندیده، برقرار می گردد از نکات مهم برگزاری یک جشنواره است. اگر یک فیلمساز بتواند چنین ارتباطی را با مخاطب خود بگیرد جشنواره کار خود را به درستی انجام داده است. این را برای کسانی می گویم که اکنون یا به شدت از دریافت جایزه خوشحال هستند و یا اینکه از پذیرفته نشدن و یا حتی جایزه ندریافت ناراحت هستند. این در حالی است که قطعا اگر هیئت داوران و انتخاب تغییر می کردند و افراد متفاوت تری بودند آثاری که در جشنواره وارد می شدند هم تغییر می کرد.

باید باکس های نمایش فیلم ترکیبی از همه انواع فیلم ها باشد

دلاور دوستانیان که با فیلم داستان فیکا و فیدان در بخش مستند این دوره جشنواره فیلم کوتاه تهران شرکت کرد، در گفت وگویی با خبرنگاران اعلام کرد: کیفیت نمایش فیلم در پردیس سینمایی ملت مناسب و استاندارد است اما متاسفانه در موقعیت خوبی در شهر واقع نشده و دسترسی به آن مشکل است.

این فیلمساز ادامه داد: بهتر است فیلم ها در باکس های نمایش با هم ترکیب شوند. سانس های داستانی همیشه پرمخاطب تر هستند و استقبال بیشتری از آنها می گردد اما در باکس فیلم های مستند یا انیمشین و تجربی حضور مخاطبان کم تر است. بنابر این تعداد آرای تماشاچیان هم نسبت به فیلم های داستانی کمتر می گردد که ضربه زیادی به این فیلم ها می خورد. اکنون در برگزاری جشنواره های منطقه ای، شاهد این اتفاق هستیم که در یک باکس نمایش فیلم همه نوع فیلمی دیده می گردد که در این حالت عدالت بیشتری هم رعایت شده و تمام فیلم ها دیده می گردد.

دوستانیان با اشاره به نحوه رای گیری آرا مردمی هم گفت: در زمان سانس های نمایش فیلم برای باکس فیلم های داستانی مسئولین پخش آرا مردمی تا آخرین نفری که وارد سالن شد ایستادند و این برگه های رای را به دست مخاطبان رساندند اما در زمان نمایش فیلم مستند این اتفاق نیفتاد.در این دوره تعداد آثار زیادی در بخش رقابتی جشنواره حضور داشتند و این اتفاق خوبی نبود. یکسری از فیلم های داستانی که در این جشنواره شرکت نموده بودند، از نظر ساخت و کیفیت سطح بالایی نداشتند اما به دلیل همان دسته بندی هایی که برای نمایش فیلمها وجود دارد، مخاطب بسیاری را به خود جلب می کردند درحالی که فیلم های مستند بسیار خوبی اکران میشدند اما مخاطب زیادی نداشتند.

او در انتها صحبت های خود با انتقاد به نحوه داوری اعلام کرد: داوری ها باید به صورت تخصصی انجام گردد نه سلیقه ای و تعیین نیست که چه نکته ای را مدنظر خود قرار داده اند و یک اثر را به عنوان فیلم برگزیده معرفی نموده اند.

استقبال زیاد، علاوه بر آنکه برای فیلمساز هیجان انگیز بود، اما باعث بی نظمی شد!

سحر ستوده کارگردان فیلم کوتاه داستانی هدیه که در سی و پنجمین جشنواره فیلم کوتاه تهران حضور داشته نیز اعلام کرد: این اولین تجربه من برای کارگردانی فیلم کوتاه بود اما به عنوان مخاطب در جشنواره های سال های گذشته شرکت نموده بودم، با این اوصاف وقتی شنیدم که سال جاری قرار است این جشنواره در پردیس ملت برگزار گردد مقداری نگران شدم.

او ادامه داد: فضای داخلی پردیس ملت و همچنین امکانات سالن ها و دیگر شرایط رفاهی اش مانند وجود پارکینگ و موقعیت قرارگیری اش در شهر تهران خیلی مناسب برگزاری یک جشنواره نیست. به ویژه انکه سال جاری استقبال هم بسیار بالا بود و همین امر باعث برخی بی نظمی ها شده بود. من برای دیدن فیلم خودم وقتی به پردیس ملت رسیدم با صف بسیار طولانی ای روبرو شدم که اگر در میانه صف دوستانم را نمی دیدم قطعا امکان تماشای اثر خودم را از دست می دادم. این استقبال برایم بسیار هیجان انگیز بود اما اطلاع رسانی مقداری ضعیف عمل می کرد و نشانه ای مبنی بر اینکه من خودم فیلمساز هستم و اجازه دهید حداقل فیلم خودم را ببینم وجود نداشت.

این فیلمساز با اشاره به نحوه رای گیری آرای مردمی هم شرح داد: در این دوره چیزی دیدم که برایم سوال بزرگی ایجاد کرد. در دست یکی از دوستان فیلمسازم که بعدش هم اثرش جزء آرا مردمی شد، مقدار زیادی برگه رای دیدم. این درحالی بود که من انتظار داشتم هر کس یک برگ رای داشته باشد و حتی در شرایط دیگری شاهد بودم که تعدادی نمی دانستند دقیقا بعد از اتمام هر سانس باید رای دهند و بعد از اصرار بسیار زیاد در زمان دیگری رایشان را به صندوق انداختند.

محیط مناسبی برای ارتباط با مخاطب و دیگر فیلمسازان وجود ندارد

امید شمس از دیگر فیلمسازانی که با ساخت فیلم کوتاه داستانی قرار در این دوره جشنواره شرکت نموده بود اعلام کرد: سال جاری به جهت آنکه سر فیلمبرداری اثر جدید برادران ارک در تبریز بودم نتوانستم در جشنواره حضور داشته باشم اما همانطور که از شرایط تعیین بود، سال جاری تعداد زیادی فیلم در جشنواره به نمایش درآمدند و استقبال هم زیاد بوده به همین دلیل بسیاری از دوستانم با من تماس می دریافتد و می گفتند که نتوانستند فیلم مورد نظرشان را ببینند و شاهد مقداری بی نظمی بودند. خوبی پارسال این بود که یک فیلم تقریبا به طور همزمان در دو سالن به نمایش درمی آمد و تعداد فیلم ها هم کمتر بود و نهایتا در یک سالن تعدادی روی زمین می نشستند و نه اینکه اصلا نتوانند وارد سالن شوند.

این فیلمساز اضافه نمود: پردیس ملت هم از جهت موقعیت جغرافیایی دسترسی مطلوبی ندارد و هم محیط داخلی آن کوچک است و هم محیطی که بتوان در آن فیلمسازان باهم و یا با مخاطبانشان ارتباط برقرار نمایند وجود ندارد. این مسائل پارسال هم وجود داشت و سال جاری هم بیشتر شده بود. با این حال نکته جذاب جشنواره بحث رای گیری است که هر روز می توانی متوجه شوی چه اثری بیشتر مورد استقبال قرار گرفته و در این مسیر قطعا خطاهایی هم رخ می دهد اما می توان به آن اعتماد کرد، زیرا در این سالها همان فیلمی که همه حدس می زدیم، جایزه آرای مردمی را بگیرد، این جایزه را به دست آورد.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "از انتقاد به نگاه کمی تا حجم زیاد فیلم ها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "از انتقاد به نگاه کمی تا حجم زیاد فیلم ها"

نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید