کسب و کارهای کوچک صنایع دستی و گردشگری راهکاری برای ایجاد اشتغال و درآمدزایی

به گزارش وبلاگ چین لحظه آخری، رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گفت: موضوعاتی مانند صنایع دستی و گردشگری به عنوان بخش مهمی از کسب و کارهای کوچک که به ایجاد اشتغال و درآمدزایی در کشور یاری می نمایند، باید بیش از پیش مورد توجه قرار گیرد.

کسب و کارهای کوچک صنایع دستی و گردشگری راهکاری برای ایجاد اشتغال و درآمدزایی

علی اصغر مونسان معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، در اولین نشست هم اندیشی بانوان کارآفرین حوزه صنایع دستی که با حضور معصومه ابتکار معاون امور زنان و خانواده ریاست جمهوری در محل سالن فجر سازمان میراث فرهنگی برگزار گردید، توضیح داد: در تمام کشورهای جهان، درآمدزایی و اشتغال را در کسب وکارهای کوچک دنبال می نمایند و در کشور ما نیز باید برای فراوری اشتغال به کسب وکارهای کوچک توجه کرد، یکی از مهم ترین حوزه ها در کسب وکارهای کوچک همین صنایع دستی و گردشگری است.

مونسان گفت: این بخش حداقل سرمایه را برای ایجاد شغل احتیاج دارد، در صنایع دستی و گردشگری با 50میلیون تومان می توان شغل ایجاد کرد، درحالی که در سایر صنایع این رقم گاه به 10 برابر نیز می رسد، با فولاد و پتروشیمی موضوع اشتغال حل نمی گردد، آن ها مهم هستند و باید موردتوجه قرار گیرند، اما به طور حتم توجه به صنایع دستی و گردشگری به عنوان کسب وکارهای کوچک می تواند شغل ایجاد کند.

معاون رئیس جمهوری سپس به مزیت های صنایع دستی در کشور اشاره نمود و گفت: فراگیر بودن این بخش یکی از مزیت های مهم صنایع دستی است که در همه جای کشور توانسته است شغل ایجاد کند و درآمدزایی دارد. ضمن این که صنایع دستی به نسل جوان ما هویت بخشی می نماید و این موضوع بسیار مهمی است که خصوصاً در شرایط حاضر کشور باید به آن بیش ازپیش توجه کرد.

او در ادامه گفت: در سال گذشته طرح تجاری سازی صنایع دستی را مطرح کردیم، ضمن این که برندسازی نیز یکی دیگر از موضوعات مهمی است که موردتوجه سازمان میراث فرهنگی است. حق نداریم این هنر را به صورت فله ای عرضه کنیم، بسته بندی محصولات نیز موردتوجه این سازمان است و در کنار این ها موضوع بازاریابی را به صورت جدی دنبال می کنیم و جزو مأموریت های معاونت صنایع دستی است.

مونسان توضیح داد: موضوع بیمه را نیز که در این جلسه به عنوان یک مطالبه بحق مطرح شد پیگیری کردیم و در این خصوص اقدامات بسیار خوبی اجرا شده است و با تفاهم نامه با صندوق بیمه روستاییان و عشایر، موضوع صنایع دستی روستایی به خاتمه رسیده است، موضوع بیمه هنرمندان صنایع دستی شهری نیز به صورت جدی در حال پیگیری است و نامه ای با امضای من و خانم ابتکار برای معاون اول رئیس جمهوری در این خصوص ارسال خواهد شد.

مونسان در ادامه صحبت های خود گفت: به طرح اشتغال روستایی 12هزارمیلیارد تومان بودجه اختصاص یافته است که 10درصد آن به بخش صنایع دستی و 10درصد به بخش گردشگری اختصاص می یابد و در کنار این موضوع از یاری های فنی و اعتباری برای حمایت از حوزه گردشگری و صنایع دستی استفاده می کنیم.

او سپس به تبلیغات حوزه صنایع دستی و اهمیت آن اشاره نمود و گفت: در مورد تبلیغات در حوزه صنایع دستی و گردشگری نیز خوشبختانه اکنون شاهد همکاری خوب صداوسیما هستیم. در مورد ایجاد کارگاه های صنایع دستی نیز این موضوع را به وسیله معاونت میراث فرهنگی دنبال می کنیم تا در صورت امکان بتوان از ظرفیت بعضی از بناهای تاریخی برای این موضوع استفاده کنیم.

او ادامه داد: ضمن این که بر اساس ابلاغیه صادرشده از سوی سازمان میراث فرهنگی، فروش صنایع دستی خارجی در سایت های تاریخی ما ممنوع است. این درحالی است که سایت موزه های ما در سراسر کشور به صورت رایگان در اختیار بخش صنایع دستی کشور است و هرکس بخواهد نمایشگاهی را در این سایت موزه ها برگزار کند این امکان به صورت رایگان برای آن ها فراهم است.

همت قابل ستایش بانوان

معصومه ابتکار معاون امور زنان و خانواده ریاست جمهوری نیز در این نشست گفت: صنایع دستی جزو بخش های مهم در کشور است که باید بیش ازپیش موردتوجه قرار گیرد و خوشبختانه در این خصوص در سازمان میراث فرهنگی اتفاقات بسیار خوبی اتفاق افتاده است.

او با اشاره به انتصاب پویا محمودیان به عنوان معاون صنایع دستی سازمان میراث فرهنگی گفت: انتخاب مدیران زن در دولت تدبیر و امید دستاوردهای بسیار خوبی داشته است و امیدوارم این موضوع سبب برکات زیادی در سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری باشد، در همه بخش ها حضور خانم ها می تواند مشخص نماینده و مؤثر باشد.

او گفت: در این جلسه بانوان مسائل بسیار خوب و مهمی را مطرح کردند و این در حالی است که کشور در شرایط جنگ مالی است و کوشش های عامدانه برای ایجاد حس ناامیدی در بین مردم صورت می گیرد، اما به نظر می رسد که بانوان در این زمینه با همتی که دارند و با استفاده از ظرفیت های هنری شان مسائل را به خوبی پیش می برند در سفرهایی که به استان های مختلف داشته ام، متوجه شده ام که بانوان بسیاری با همت خود فعالیت ها را به خوبی انجام می دهند که بسیار تأثیرگذار است.

او اضافه کرد: این رویکرد از نظر اشتغال زایی و درآمدزایی و راستا توسعه کشور یک راستا درست است و با توجه به ظرفیت هایی که داریم در حوزه صنایع دستی ازجمله تنوع، کیفیت و کاربردی به نظر می رسد جزو بهترین کشورها در جهان هستیم.

ابتکار در ادامه صحبت های خود گفت: صنایع دستی ما در کنار مواهب طبیعی و جاذبه های زیبایی که داریم، می تواند به توسعه گردشگری یاری کند چراکه صنایع دستی خودش یک جاذبه گردشگری است و موردتوجه و اقبال گردشگران است و با توجه به تنوع قومیتی که داریم محصولات فراوریی صنایع دستی از سوی بانوان باعث شده تا صنایع دستی در حوزه گردشگری صندلی خوبی را به دست آورد.

او ادامه داد: خوشبختانه حضور متعهدانه بانوان خصوصاً بانوان دارای تحصیلات بالا باعث شده تا صنایع دستی راستا خوبی را طی کند. در این شرایط سختی که بعد از خروج آمریکا از برجام شکل گرفته و کوشش ها برای زمین زدن مردم ایران انجام می گردد، فعالیت های بانوان بیانگر این است که مردم ایران با تمام سختی ها و مسائل سربلند ایستاده اند.

ابتکار گفت: باید کوشش کنیم حمایت های لازم از بانوان به شکل خوبی صورت گیرد، موضوع تأمین مواد اولیه یکی از مهم ترین خواسته های بانوان فراورینماینده صنایع دستی است، مهارت آفرینی یکی دیگر از موضوعات مهم در این حوزه است که علاوه بر مدارس استثنایی در مدارس عادی نیز می توان با همکاری وزارت آموزش وپرورش این موضوع را جلو برد.

او در ادامه صحبت های خود گفت: در حوزه بازاریابی نیز ما از سال گذشته کاری را با وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات با هدف استفاده از این حوزه شروع نموده ایم که در این میان نیز بانوان از این فناوری می توانند برای بازاریابی و شبکه سازی فعالیت های خود استفاده نمایند.

75درصد فراورینمایندگان صنایع دستی را بانوان تشکیل می دهند

پویا محمودیان معاون صنایع دستی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری نیز در این نشست گفت: بیش از 75درصد فعالان حوزه فراوری صنایع دستی را بانوان را تشکیل می دهند که همین موضوع بهانه تشکیل این جلسه است.

او اضافه کرد: از مجموع 417هزار و 357 نفر که در بانک اطلاعاتی صنایع دستی ثبت شده اند 317هزار و 489 نفر را بانوان تشکیل می دهند و در حوزه فراوری، طراحی و عرضه و نیز در حوزه آموزش نقش پررنگی دارند و در حوزه آموزش بالغ بر 80درصد فعالان را بانوان تشکیل می دهند.

محمودیان ادامه داد: به بهانه جلسه امروز نمایشگاهی از توانمندی های بانوان و نیز نمایشگاهی از علامت های مربوط به محرم و مراسم عزاداری در سازمان میراث فرهنگی برپا شده است.

فاطمه مهاجرانی سرپرست مرکز ملی پرورش استعدادهای درخشان و دانش پژوهان جوان نیز در این نشست گفت: مدارس استعدادهای درخشان با هدف شناسایی و حمایت از دانش آموزان مستعد راه اندازی شده است، آنچه برای ما اهمیت دارد و به دنبال این موضوع در این مدارس هستیم، آشناسازی دانش آموزان با صنایع دستی ایرانی است.

او اضافه کرد: بر اساس مذاکرات اجرا شده با معاونت صنایع دستی، مقرر شد صنایع دستی در قالب یک کارسوق در این مدارس موردتوجه قرار گیرد و در قالب یک تفاهم نامه موضوع آموزش صنایع دستی در این نوع مدارس پیگیری گردد.

مهاجرانی ادامه داد: وجود 670 مدرسه استعداد درخشان در سطح کشور، یک ظرفیت مهم برای توجه هرچه بیشتر به صنایع دستی است.

در این نشست تعدادی از بانوان فعال در حوزه صنایع دستی به بیان نظرات و تشریح برنامه های آموزشی و فراوریی خود در حوزه صنایع دستی پرداختند.

منبع: سازمان میراث فرهنگی

به "کسب و کارهای کوچک صنایع دستی و گردشگری راهکاری برای ایجاد اشتغال و درآمدزایی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کسب و کارهای کوچک صنایع دستی و گردشگری راهکاری برای ایجاد اشتغال و درآمدزایی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید