مایحتاج روزانه چقدر گران شد؟

به گزارش وبلاگ چین لحظه آخری، از 24 قلم کالای خوراکی که در سبد مایحتاج روزانه خانوار ها قرار می گیرد فقط سه مورد نسبت به پارسال ارزان شده و مابقی با افزایش قیمت همراه بوده است.

مایحتاج روزانه چقدر گران شد؟

به گزارش، روند رو به رشد تورم متوقف شد، کاهش تورم نقطه به نقطه (تغییر شاخص نسبت به ماه مشابه سال قبل) که از از چند ماه قبل شروع شده بود و تورم سالانه نیز در مهرماه ایستاد و کاهشی شد.

در حال حاضر تورم سالانه به حدود 42 درصد و تورم نقطه به نقطه حدود 28 درصد است که نشان می دهد هزینه خانوار ها برای تهیه مجموعه ای یکسان از کالا و خدمات در مهر سال جاری نسبت به همین ماه در سال گذشته افزایش داشته است.

در بین گروه های مختلف کالا های خوراکی و مجموعه ای که معمولا در سبد روزانه مصرفی خانوار ها وجود دارد در بعضی موارد کاهش قیمت نسبت به گذشته ثبت شده که محدود است و در اغلب کالا ها افزایش قیمت وجود دارد که با سرعت کمتری رخ داده است.

این در حالی است بیشترین افزایش قیمت به چای بسته ای با 87 درصد، گوشت 68 و شیر 61 درصد اختصاص دارد. هر بسته نیم کیلویی چای از 29 هزار تومان در مهرماه پارسال با 27 هزار تومان افزایش به 56 هزار تومان رسیده است.

هر کیلوگرم گوشت گوسفندی از 58 هزار تومان به 98 هزار تومان رسیده که رشد 40 هزار تومانی دارد. هر لیتر شیر نیز از متوسط 3600 به 5800 تومان رسیده که رشد 61 درصدی آن را نشان می دهد.

در سایر اقلام نیز روغن مایع 900 گرمی به طور متوسط 1300 تومان، هر کیلوگرم مرغ 3400 تومان و هر کیلوگرم پیاز 600 تومان گران شده است.

اما در این بین گوجه فرنگی از کیلویی 4400 تومان در مهر پارسال با کاهش 1900 تومانی به طور متوسط به کیلویی 2500 تومان رسیده است.

همچنین تخم مرغ حدود 1100 تومان در هر کیلو وسیب درختی حدود 300 تومان در هر کیلو کاهش قیمت داشته اند.

منبع: ایسنا

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

به "مایحتاج روزانه چقدر گران شد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مایحتاج روزانه چقدر گران شد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید