روسیه: رویکرد آمریکا درمقابل ایران کوته بینانه است

به گزارش وبلاگ چین لحظه آخری، سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه خاطرنشان کرد: رویکرد آمریکا در رویارویی با ایران مخرب و کوته بینانه است.

روسیه: رویکرد آمریکا درمقابل ایران کوته بینانه است

به گزارش وبلاگ چین لحظه آخری به نقل از ایرنا، ماریا زاخارووا، امروز آدینه در کنفرانس خبری در مسکو با بیان این مطلب گفت: اگر آمریکا کارشکنی در توافق هسته ای را متوقف می کرد ایرانی ها گام چهارم را برنمی داشتند.

وی اضافه نمود: بدون مشارکت ایران بنا نهادن ساختار پایدار امنیتی در خاورمیانه و تثبیت اوضاع در سوریه، عراق و افغانستان ممکن نیست.

حسن روحانی رئیس جمهوری اسلامی ایران روز سه شنبه از آغاز گام چهارم کاهش تعهدات هسته ای ایران اطلاع داد.

روحانی اضافه نمود: گام چهارم ما هم مثل سه گام دیگر قابل بازگشت است. هر زمانی آنها به تعهدات کامل خودشان برگشتند ما هم به تعهدات کامل خود بر میگردیم. معیار را اول ژانویه 2017گذاشتیم و گفتیم آنها برگردند به اول ژانویه2017 ما هم به اول ژانویه 2017 برمی گردیم.

19 اردیبهشت ماه سال جاری، نخستین گام جمهوری اسلامی ایران در قالب افزایش میزان فراوری اورانیوم در سطح 3.67 درصد کلید خورد.

براین اساس تهران اظهار داشت که به محدودیت های برجام در زمینه میزان ذخایر اورانیوم 3.67 درصد و 130 تن آب سنگین پایبند نخواهد بود.

تهران در این زمینه مهلت 60 روزه داده بود که در صورت برآورده نشدن مطالبات ایران و تداوم بی توجهی طرف های برجام به تعهدات شان، بویژه در تسهیل فروش نفت و انتقال اقتصادی، گام های بعدی را برمی دارد.

برهمین اساس، به دنبال پایبند نبودن گروه 1+4 به تعهداتشان و برآورده نشدن مطالبات تهران در این توافق، گام دوم کاهش تعهدات خود در توافق هسته ای از 16 تیرماه اجرایی شد. براساس این برنامه، ایران دیگر محدودیت سطح غنی سازی تا سقف 3.67 را رعایت نخواهد کرد و این میزان به 4.5 درصد افزایش یافت.

همان زمان جمهوری اسلامی ایران با تاکید بر ادامه کاهش تعهدات برجامی خود تاکید نمود که این گام ها در چهارچوب برجام و طبق بندهای 26 و 36 این توافق است؛ ضمن آنکه این اقدامات در کاهش تعهدات هسته ای برگشت پذیر است و هر گاه شرکای اروپایی اقدام به اجرای تعهدات خود در برجام نموده و منافع ایران در توافق هسته ای تأمین گردد تهران نیز به سرعت می تواند کاهش تعهدات خود را متوقف کند.

گام سوم را رئیس جمهوری اسلامی ایران 13 شهریورماه بعد از انتها جلسه سران قوا اظهار داشت و گفت، از 15 شهریور این مرحله کلید می خورد. وی تاکید نمود، هر آنچه کشور در زمینه تحقیق و توسعه فناوری هسته ای احتیاج دارد، سازمان انرژی اتمی اقدام کند.

روحانی اضافه نمود: اقدام های ایران در چارچوب مقررات آژانس خواهد بود، البته مهلت 60 روزه دیگری پیش روی اروپاست، هر زمان به تعهدات خود برگردند ما نیز به تعهدات برجامی بر می گردیم.

درباره جزئیات گام سوم کاهش تعهدات برجامی بهروز کمالوندی سخنگوی سازمان انرژی اتمی، 16 شهریورماه در نشست خبری گفت: قرار بود از ابتدای سال یازدهم برجام، گازدهی ماشین آی. آر6 (IR6) انجام گردد که ما آن را در گام سوم آغاز کردیم.

منبع: همشهری آنلاین

به "روسیه: رویکرد آمریکا درمقابل ایران کوته بینانه است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "روسیه: رویکرد آمریکا درمقابل ایران کوته بینانه است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید