رهبر جمهوری خواستار سنا، سیاست ترامپ در سوریه را کابوس خواند

به گزارش وبلاگ چین لحظه آخری، ایسنا نوشت:گرچه انتقاد از ترامپ پیش از این هم توسط جمهوری خواستار مطرح شده بود، اما تاکنون هیچ مقام ارشدی از جریان خودی همچون مک کانل به او نتاخته است. رهبر اکثریت جمهوری خواه سنا، سیاست ترامپ در سوریه را کابوس راهبردی خواند.

رهبر جمهوری خواستار سنا، سیاست ترامپ در سوریه را کابوس خواند

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، چهارشنبه گذشته از تصمیم خود برای خروج نیروهای نظامی این کشور از شمال سوریه به عنوان اقدامی از لحاظ راهبردی ممتاز دفاع کرد.

میچ مک کانل، جمهوری خواه ارشد آمریکایی اما از بنیان نظری متفاوت با ترامپ دارد. رهبر اکثریت جمهوری خواه سنای آمریکا در یادداشتی در روزنامه واشنگتن پست منتشر نموده، تصمیم ترامپ در سوریه را کابوس راهبردی خوانده است.

سخنان مک کانل وزنی متفاوت با دیگر جمهوری خواستار دارد. او به عنوان رهبر اکثریت جمهوری خواه در سنای آمریکا یکی از قدرتمندترین سیاستمداران در حزب خود است.

به گزارش دویچه وله، از این جریان خودی پیش از این نیز انتقادهایی علیه سیاست ترامپ در سوریه مطرح شده بود، اما شدت هیچ کدام به پای سطور اخیر مک کانل نمی رسد. حتی حملات شدید ترامپ در سال های اخیر به مواضع لیبرال واشتگتن پست نیز باعث نرمش در لحن انتقادی مک کانل نشده است.

میچ مک کانل در یادداشت خود در این روزنامه که روز آدینه 26 مهر منتشر شد، نوشت: خارج کردن نیروهای نظامی آمریکا از سوریه یک خطای فاحش راهبردی است.به گفته او، این اقدام به ناامنی بیشتر آمریکا انجامیده، رقبا و دشمنان آمریکا را قوی تر نموده و شرکای مهم ایالات متحده را تضعیف خواهد نمود.

سه درسی که ترامپ نگرفته است

مک کانل نوشته که او از مبارزه علیه تروریسم بین المللی در سال های گذشته سه درس گرفته است. از نظر او، تهدید به سادگی برطرف نمی گردد، آلترناتیوی برای رهبری ایالات متحده در این مبارزه وجود ندارد و آمریکا چنین نبردی را به تنهایی پیش نمی برد، بلکه نیازمند مؤتلفان محلی در هر یک از این مناطق است.

رهبر اکثریت جمهوری خواه سنای آمریکا سپس صریح تر می گردد و می نویسد: متأسفانه اقدامات اخیر دولت این درس گیری های مهم را بازتاب نمی دهند.

به نوشته مک کانل: ترکیب خروج آمریکا [از شمال سوریه] و درگیری های خصمانه رو به گسترش میان ترکیه و نمودها، یک کابوس راهبردی را برای کشور ما رقم می زند.

این سناتور ارشد جمهوری خواه همچنین هشدار داده که حتی اگر آتش بس پنج روزه اعلام شده در روز پنجشنبه نیز دوام بیاورد، باز هم وقایع هفته گذشته باعث عقب افتادن مبارزه آمریکا با داعش و دیگر تروریست ها شده است.

به گفته میچ مک کانل، چنانچه خروج نیروهای آمریکایی از این منطقه متوقف نگردد، این اقدام به نفع بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه و همپیمانانش تمام خواهد شد.

مک کانل دولت آمریکا را به شکلی عاجل فراخوانده است تا کماکان شمار محدودی از سربازان خود در سوریه را نگه دارند، حضور نظامی در عراق و دیگر کشورهای منطقه را حفظ نمایند و افغانستان را نیز تا زمانی که به اهدافشان نرسیده اند، ترک ننمایند. او تصریح می نماید: جنگ های آمریکا تنها وقتی بی سرانجام خواهند بود که آمریکا از پیروز شدن در آنها خودداری کند.

موضع مخالف همراهان

گرچه این جمهوری خواه پرنفوذ مشخصا نامی از رئیس جمهوری آمریکا نبرده، اما پیغام او کاملا روشن است. ترامپ مدت هاست که هدف بازگرداندن نیروهای آمریکایی از مأموریت های خارج از مرزهای این کشور را دنبال می نماید و می خواهد به گفته خود، به شرکت آمریکا در جنگ های بی سرانجام سرانجام دهد.

اوایل ماه جاری میلادی اکتبر ترامپ با خروج سربازان آمریکایی از شمال سوریه راه را برای عملیات نظامی ترکیه علیه شبه نظامیان کرد این منطقه همیشه کرد. این تصمیم ترامپ به عنوان چراغ سبز آمریکا به ترکیه برای حمله به نمودها ارزیابی شد و مورد انتقاد شدید بین المللی نهاده شد.

پیش از این حتی نزدیک ترین همراهان و مؤتلفان ترامپ در حزب جمهوری خواه، همچون سناتور لیندسی گراهام نیز به شکل علنی علیه سیاست او در سوریه موضع گرفته بودند. اکنون نیز با مک کانل وزنه مخالفان سیاست ترامپ در سوریه به شکل چشمگیری سنگین تر شده است.

310311

منبع: خبرآنلاین

به "رهبر جمهوری خواستار سنا، سیاست ترامپ در سوریه را کابوس خواند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رهبر جمهوری خواستار سنا، سیاست ترامپ در سوریه را کابوس خواند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید