ردپای کرم ضد آفتاب در صفحات خورشیدی جدید با ابتکار محقق ایرانی

به گزارش وبلاگ چین لحظه آخری، به نقل از پاپیولار ساینس، تقریبا کسی باور نمی کند که کرمهای ضدآفتاب به جز حفاظت از پوست در برابر پرتوهای مضر خورشید کارایی دیگری هم داشته باشند اما گروهی از محققان ایده هیجان انگیز فراوری برق از این نوع کرم ها را دنبال می نمایند.

ردپای کرم ضد آفتاب در صفحات خورشیدی جدید با ابتکار محقق ایرانی

در کرمهای ضدآفتاب ترکیبی به نام اکسید روی وجود دارد که در محافظت از پوست در برابر پرتوهای خورشید به عنوان عنصر کلیدی در نظر گرفته می گردد.

اما این ترکیب به عنوان یک نیمه هادی هم شناخته می گردد که می توان از آن در فراوری نسل جدید صفحات خورشیدی، حسگرهای گازی اپتیکی و لیزرهای ماورای بنفش استفاده کرد و جالب اینکه از همین ترکیب به ظاهر ساده می توان برای فراوری گاز هیدروژنی بهره گرفت که قابلیت جایگزین کردن نفت خام به عنوان سوخت خودروها و کامیونها را دارد.

امیر حسن پور محقق دوره دکتری در دانشگاه کونکوردیای کانادا می گوید: ویژگی مهم اکسید روی در مقایسه با سایر نیمه هادی ها در این است که این ترکیب به وفور وجود داشته و قیمت چندانی هم ندارد. در نتیجه می توان از آن در فرآیندهای ارزان قیمت اما باکیفیتی استفاده کرد.

به گفته این محقق، با استفاده از این نگرش جدید می توان به فراوری سیستم هایی با ضریب عملکرد بالا امیدوار بود که در ارایه آنها به مواد کمیاب احتیاج نیست.

حسن پور با همکاری شمار دیگری از محققان این دانشگاه روشی نوین برای پردازش اکسید روی ارایه نموده اند تا بتوان از آن به عنوان یک نیمه هادی استفاده کرد.

حالا آنها امیدوارند که نسل جدیدی از صفحات خورشیدی و سلولهای سوختی هیدروژنی ساخته گردد که عملکرد به مراتب بهتری نسبت به نسخه های فعلی داشته باشند.

منبع: خبرگزاری مهر

به "ردپای کرم ضد آفتاب در صفحات خورشیدی جدید با ابتکار محقق ایرانی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ردپای کرم ضد آفتاب در صفحات خورشیدی جدید با ابتکار محقق ایرانی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید