بازشدن پرونده دو نرخی شدن هتلها، ارز گران در دست گردشگر خارجی

به گزارش خبرنگاران، دو نرخی شدن هتلهای ایران بازهم خبرساز شد. چند سال پیش بود که هتلها نرخ ارزی از گردشگران خارجی می گرفتند چون آن زمان قیمت دلار و یوروثابت بود و به حال هتلدار فرقی نمی کرد که گردشگر خارجی ریال بدهد و یا ارز. چون همان ارز را به قیمت روز تبدیل می کردند و مشکلی هم وجود نداشت ولی پس از تدوین دستورالعمل نرخ گذاری واحدهای اقامتی و پیش آمدن بحث استانداردسازی هتلها، محمد شریف ملک زاده که مدتها معاون گردشگری و سپس رئیس سازمان میراث فرهنگی گردیده بود، دو نرخی بودن قیمت اتاق ها را رد کرد و این موضوع از آن سال مسکوت ماند. حالا دوباره جمشید حمزه زاده رئیس جامعه هتلداران ایران پس از اتفاقاتی که در حوزه نابسامانی ارز در ایران اتفاق افتاده به خبرنگاران گفته است که هتلداران کشور می خواهند سیاست گرفتن نرخ ارزی را دوباره اجرا نمایند مانند همه دنیا.

بازشدن پرونده دو نرخی شدن هتلها، ارز گران در دست گردشگر خارجی

همه دنیایی که حمزه زاده می گوید این طور است که در سایت های خارجی در هنگام رزرو اتاق نرخ ها به ارز دلار و یا یورو نمایش داده می شوند و اگر گردشگر خارجی نیز به هتل مراجعه کند آن نرخ را به قیمت دلار یا یورو برایش محاسبه می نمایند اما اجباری نیست در کشوری که دلار و یا یورو واحد پولی آن کشور نیست؛ حتما گردشگر یورو بپردازد. چون رزرواسیون همان موقع نرخ را برای گردشگر محاسبه می نماید.

ولی حالا در ایران مشکلات متفاوت است. هر روز نرخ ارز کم و زیاد می گردد و گردشگری که می خواهد به هتل برود نمی داند الان یورو چقدر است و ساعت دیگر چقدر. این تبدیل نرخ توسط هتل برای او، سوءتفاهم ایجاد می نماید و هتلدار را نیز به دردسر می اندازد. به همین دلایل است که هتلداران می خواهند از این به بعد دوباره رویه گرفتن ارز از گردشگر خارجی را در پیش بگیرند.

درآمد هتلها کم گردیده و هزینه ها زیاد

عباس بیدگلی مشاور اجرایی جامعه هتلداران ایران به خبرنگاران می گوید: اکنون مسافر خارجی هتلها کم گردیده و گردشگر داخلی هم کمتر به هتل می رود نتیجه اینکه درآمد هتل کم گردیده ولی هزینه های آن بالا رفته است. گردشگر خارجی زمانی که به ایران می آید آنقدر همه چیز برایش ارزان است که تصور می نماید مشکلی وجود دارد. در حال حاضر راننده های تاکسی و رزرواسیون هتلها کار تبدیل ارز گردشگر خارجی را به ریال انجام می دهند. اقدامی که باعث گردیده تا گردشگر خارجی ناراضی باشد. چون گرفتار این نوع از رفتارهاست.

ک بخش ماجرا این است که دلار به ریال تبدیل گردد یا ریال به دلار. یعنی اگر یک گردشگر خارجی به هتل مراجعه می نماید و قیمت اتاق به ریال 200 هزار تومان است، هتلدار با او چه نرخی را محاسبه می نماید؟ دلار چهار هزار تومانی یا دلار هشت هزار تومانی؟

اگر قیمت اتاقی که 200 هزار تومان است برای مسافر خارجی با نرخ دولتی حساب گردد، گردشگر باید حدود 47 دلار بپردازد و اگر با دلار بازار ثانویه محاسبه گردد، باید از او چیزی حدود 22 دلار گرفت. هتلداران معمولا از آنجا که اعلام می نمایند نرخ هزینه کرد آنها در هتلها به قیمت دلار بازار ثانویه است و آنها از هیچ ارز دولتی و یا حتی سوبسید و یارانه دولتی استفاده نمی نمایند ترجیح می دهند که چنین سوبسیدی را نیز به گردشگر خارجی ندهند و دلار بیشتری از او بگیرند.

از سوی دیگر اگر قرار باشد که نرخ دلاری برای هتلها معین گردد و دلار به ریال تبدیل گردد، قیمت هتلی که سه ستاره دارد به نرخ هتل 5 ستاره واقعی می رسد یعنی گران تر محاسبه خواهد شد. که البته گران تر شدن نرخ اتاق هتل خوشایند هتلدار است ولی قیمت آن واقعی نخواهد بود.

اکنون هر از گاهی هتلداران با مسئولان سازمان میراث فرهنگی جلسه ای می گذارند تا در این باره صحبت نمایند و به نتیجه ای برسند. در نشستی که هتلداران کشور با رئیس سازمان میراث فرهنگی داشته اند، امیری مدیرعامل هتل اسپیناس در این جلسه گفت: خدمات هتل ها استاندارد است، هزینه ها دلاری گردیده است اما هزینه را نمی توانیم از خدمات گیرنده بگیریم، قیمت هتلهای 4 و 5 ستاره را ما نباید تعیین کنیم، هتلها قبلا دو نرخ داشتند، ریالی برای گردشگران داخلی و ارزی برای گردشگران خارجی، امروز ما کوشش نموده ایم تا هتلهای کشور استاندارد گردد.

او افزود: ما حاضریم هتل 4 ستاره کشورمان هم قیمت هتل 4 ستاره کابل باشد، این هتل در کشورهای دیگر دنیا زیر 100 دلار نیست، ما باید بتوانیم هزینه خدماتی را که ارائه می دهیم گرفتن کنیم، قیمت هتل 4 و 5 ستاره براساس اسلام آباد و کابل هم بگیرید ما قبول می کنیم، ما حاضریم این دلار را به دولت بدهیم.

نصب تابلوی ارزی در هتلها

حالا معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی خبر از نصب تابلوی ارزی در رزرواسیون هتلها می دهد و به خبرنگاران می گوید: قرار نیست با احتساب نرخ دلاری برای گردشگران خارجی قیمت اتاق هتلها نیز افزایش یابد. باید در این باره با هتلداران جلسه ای برگزار کنیم تا این نرخ کارشناسی گردد. شاید به این نتیجه برسیم که در بخش رزرواسیون هتلها تابلوی نرخ ارزی نیز نصب گردد تا گردشگر سردرگم برای پیدا کردن نرخ ارزی در همان روز نماند. چون همیشه گردشگران و هتلداران این مشکل را داشتند که نمی دانستند با کدام نرخ باید ارز را تبدیل می کردند. متاسفانه در این راستا اقداماتی هم انجام شد. مثلا گزارش می رسید که راننده ها دلار را برای گردشگر چنج می کردند باید صحبت گردد که برخی از صرافی ها این اقدام را انجام داده و گردشگران در صرافی دلار را چنج نمایند.

نظر علی اصغر مونسان رئیس سازمان میراث فرهنگی نیز درباره دونرخی شدن هتلها این است که هتلداران درخواست دارند هم به صورت ریالی و هم به صورت ارزی بتوانند هزینه ارائه خدمات را گرفتن نمایند، در مجموعه ما با این تصمیم موافق هستیم چراکه باید از هتلداران حمایت کنیم تا سطح ارائه خدمات را گسترش دهند، اما ممکن است این موضوع عوارضی برای سایر بخش ها داشته باشد به همین دلیل تشکیل یک کمیته برای آنالیز این مورد با حضور جامعه هتلدارا ن و دفاتر خدمات گردشگری با معاون گردشگری می تواند اثرگذار باشد تا همه عوارض،مزایا و معایب این طرح دیده گردد و تصمیم خوب و اثرگذاری بدون هرگونه حاشیه اتخاذ گردد.

اکنون هتلداران به این باور رسیده اند که چون آژانسداران از مسافر دلار و یورو می گیرند پس باید به هتلدار نیز ارز تعلق گیرد اما اکنون آژانس ارزی که از گردشگر خارجی می گیرد را تبدیل به ریال نموده و با مسافر محاسبه می نماید. این اجحافی در حق هتلدار است. چون سازمان میراث فرهنگی هم حتی اکنون از مسافر خارجی برای ورود به موزه ها نرخ متفاوتی دارد پس می تواند برای هتلها نیز این اقدام را اجرایی کند.

اگر چه که گرفتن نرخ ارز برای هتلدار اقدامی مناسب است اما باید توجه کرد که هیچ یک از هتلهای ایران حتی اگر استاندارد هم باشند با هتلهای پر ستاره کشورهای دیگر قابل قیاس نیستند تا بتوانند همان نرخ ارزی که آنها می گیرند را از مسافر خارجی گرفتن نمایند پس باید به این نکته توجه گردد که تبدیل دلار به ریال موجب افزایش سه برابری قیمت هتلها و در نتیجه گران شدن تورهای ورودی به ایران نگردد.

منبع: خبرگزاری مهر

به "بازشدن پرونده دو نرخی شدن هتلها، ارز گران در دست گردشگر خارجی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بازشدن پرونده دو نرخی شدن هتلها، ارز گران در دست گردشگر خارجی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید