از انتقاد به اعمال سنوات تحصیلی تا دلایل مبهم احکام انضباطی دانشجویان

به گزارش وبلاگ چین لحظه آخری، دبیر شورای صنفی دانشجویان دانشگاه علم و صنعت از شیوه نامه فعلی انضباطی دانشجویان دانشگاه انتقاده کرد و گفت: متاسفانه شیوه نامه سال 95 دانشجویان که از آن به عنوان اقدام مثبت دولت در حوزه دانشجویی یاد می شد با تصویب شیوه نامه جدید انضباطی اجرایی نمی گردد و بسیاری از دانشجویان احکام مبهم از کمیته انضباطی دریافت می نمایند.

از انتقاد به اعمال سنوات تحصیلی تا دلایل مبهم احکام انضباطی دانشجویان

معید مهدیان در گفت و گو با وبلاگ چین لحظه آخری ضمن بیان این مطلب به مهم ترین مطالبات صنفی دانشجویان دانشگاه علم و صنعت اشاره نمود و خاطر نشان کرد: دانشجویان دانشگاه علم و صنعت نیز همانند سایر دانشجویان مطالباتی را در حوزه های مختلف صنفی، رفاهی و آموزشی دارند که اگر بخواهیم در حوزه آموزشی به مهم ترین این مطالبات اشاره کنیم موضوع سنوات تحصیلی به خصوص سنوات در دوره کارشناسی ارشد و دکتری مساله ای است که دانشجویان در این زمینه نگرانی های زیادی دارند.

وی در ادامه تاکید نمود: در گذشته سنوات تحصیل در دوره تحصیلات تکمیلی وجود نداشت و دانشجویان دوره کارشناسی ارشد و دکتری می توانستند به صورت رایگان تحصیل داشته باشند. همچنان که در قانون اساسی کشور، دولت موظف است تا در حد خودکفایی کشور خدمات رایگان آموزشی ارائه بدهند این در حالی است که طی سال های اخیر موضوعی به عنوان سنوات تحصیلی در دانشگاه ها تعریف شد.

دبیر شورای صنفی دانشجویان دانشگاه علم و صنعت اظهار داشت: در حال حاضر سنوات رایگان آموزشی برای دوره دکتری 8 نیمسال،دوره کارشناسی ارشد 4 نیمسال و کارشناسی نیز 8 نیمسال است، اما در تبصره آموزشی دانشگاه قید شده است که دانشگاه می تواند بنا به تصمیم خود حدود یک تا دو ترم به تعداد سنوات تحصیلی اضافه کند و متاسفانه تعدادی از دانشگاه ها زمانی با کسری بودجه روبرو می شوند مدت زمان این سنوات را کاهش می دهند و دانشجویان باید حدود دو ماه اعتراض نمایند تا مجددا یک تا دو ترم سنوات تحصیلی اجرایی شود.

به گفته وی، اولین مطالبه دانشجویان این است که در آیین نامه آموزشی سنوات رایگان تحصیلی در هر دوره حدود دو ترم افزایش یابد، یعنی دانشجویان دوره دکتری 10 نیمسال، کارشناسی ارشد 6 نیمسال سنوات رایگان تحصیلی داشته باشند اما در حال حاضر سنوات تحصیلی دانشجویان کارشناسی ارشد 5، دکتری 9 و کارشناسی نیز 9 نیمسال در دانشگاه علم و صنعت است.

خواهان حذف سنوات تحصیلی هستیم

این فعال دانشجویی همچنین خاطر نشان کرد: ما خواهان حذف سنوات تحصیلی در دانشگاه هستیم اما اگر هم امکان این حذف وجود ندارد حدود دو ترم به هر دوره سنوات رایگان تحصیلی اضافه شود، چرا که تعداد بسیار کمی از دانشجویان دانشگاه نمی توانند تمام واحدهای خود را در مدت زمان تعیین پاس نمایند و عملا امکان فارغ التحصیلی در طول مدت مقرر وجود ندارد از طرفی نیز دانشجویان توان پرداخت هزینه های سنگین تحصیلی را ندارند.

دبیر شورای صنفی دانشجویان دانشگاه علم و صنعت تاکید نمود: در چهار دانشکده دانشگاه علم و صنعت شرایط آموزشی به گونه ای است که افراد مجبور هستند در طول 9 ترم در دوره کارشناسی یا دکتری فارغ التحصیل شوند علاوه بر این، با توجه به این که دانشجویان در شرایط نامناسب معیشتی قرار دارند عده ای از آنها مجبور هستند در دوره تحصیل کار نمایند. به همین جهت عملا امکان فارغ التحصیلی دانشجویان در طول مدت تعریف شده برای دوره های تحصیلی وجود ندارد.

مهدیان همچنین از دریافت هزینه برای دروس جبرانی در دوره کارشناسی ارشد نیز انتقاد کرد و گفت: در حال حاضر برای دانشجویان باید برای دروس جبرانی مبلغی را به حساب دانشگاه واریزنمایند. این در حالی است که بر اساس آیین نامه، دانشگاه می تواند با استفاده از منابع در اختیار خود این هزینه را دریافت نکند، بنابراین دومین درخواست ما این است که دریافت هزینه از دروس جبرانی حذف شود.

دریافت هزینه از دروس جبرانی، غیرقانونی است

وی همچنین تاکید نمود: براساس رای دیوان عدالت دانشگاه ها نباید از دروس جبرانی دانشجویان هزینه دریافت نمایند و این اقدام دانشگاه ها تخلف و اقدامی غیرقانونی است. ضمن اینکه اگر مدت زمان ارائه انتها نامه دانشجویان طول بکشد آنها مجبورهستند به ازای هر روز حتی روزهای تعطیل مبلغ 15 هزار و 500 تومان به دانشگاه هزینه پرداخت نمایند که این نوع قوانین هم مسائلی را برای دانشجویان ایجاد می نماید.

ورود بیش از حد بخش خصوصی به دانشگاه

به گفته دبیر شورای صنفی دانشجویان دانشگاه علم و صنعت، مسائل رفاهی از دیگر دغدغه های دانشجویان دانشگاه علم و صنعت است در واقع در این دانشگاه بخش خصوصی بیش از اندازه درگیر موضوعات رفاهی دانشگاه شده است مثلا استخر دانشگاه به بخش خصوصی منتقل شده و بخش خصوصی نیز کاملا به نفع خود عمل می نماید و دانشجویان عملا استفاده از امکانات رفاهی دانشگاه را ندارند.

وی تاکید نمود: سرویس خوابگاه ها حکیمیه و مجیدیه دانشگاه علم و صنعت بسیار قدیمی و فرسوده هستند با توجه به این که این اتوبوس ها در بزرگراه ها تردد می نمایند در نتیجه امکان خطر و وقوع حادثه بسیار بدتر از علوم و تحقیقات وجود دارد و حدود دو سال است که این موضوع را به وسیله مراجع مختلف در دانشگاه پیگیری می کنیم، اما اتفاق جدیدی صورت نمی گیرد.

ظرفیت محدود خوابگاه های علم و صنعت

مهدیان از کمبود ظرفیت خوابگاه دانشجویان علم و صنعت به ویژه برای دختران انتقاد کرد و گفت: ظرفیت به گونه ای است که در بسیاری از اتاق ها حدود 10 دانشجو در یک اتاق زندگی می نمایند یعنی بیش از دو برابر ظرفیت اتاق ها در خوابگاه ها دانشجو ساکن هستند و با توجه به این که دانشگاه علم و صنعت بیش از ظرفیت موجود در دوره تحصیلات تکمیی دانشجو پذیرش می نماید اما تمهیدات لازم برای افزایش امکانات و ظرفیت های خوابگاهی را مورد توجه قرار نمی دهند ضمن این که در حوزه آموزشی نیز تجهیزات آزمایشی این دانشگاه حدود به دهه 80 بر می شود و امکان بروزرسانی و تجهیز این تجهیزات وجود ندارد.

دلایل مبهم احکام انضباطی دانشجویان

دبیر شورای صنفی دانشجویان دانشگاه علم و صنعت از دستورالعمل فعلی شیوه نامه انضباطی دانشجویان انتقاد کرد و گفت: دستورالعمل مصوب سال 95 کمیته انضباطی دانشجویان که از آن به عنوان اقدام مثبت دولت روحانی درحوزه دانشجویی یاد می شود و حق و حقوق دانشجویان در این دستورالعمل تا حدودی در نظر گرفته می شد بعد از مدت ها کوشش و پیگیری اجرایی شد اما با ابلاغ شیوه نامه جدید، شیوه نامه قدیم دیگر اجرا نمی شود و براین اساس بسیاری از دانشجویان به دلایل مبهم حکم انضباطی دریافت می نمایند و با مسائل زیادی روبرو می شوند.

مهدیان با تاکید بر این که حیطه وظایف مسئولان حراست در دانشگاه علم و صنعت تعیین نیست، گفت: حدود دو سال است که مدام پیگیری می کنیم این مسئولان حیطه وظایف خود را تعیین نمایند، اما توجهی نمی شود و حوزه اختیارات و دخالت های حراست دانشگاه در امور مختلف زیاد شده است به طوریکه در حال حاضر در همه نقاط دانشگاه علم و صنعت دوربین هایی نصب شده که بعضی دانشجویان از جریانات خاص به این دوربین ها دسترسی دارند و این مسائلی را برای دانشجویان ایجاد می نماید.

ساماندهی هزینه های غیرضرور/اختیارات محدود ریاست دانشگاه

وی معتقد است: در حال حاضر یکسری هزینه ها در دانشگاه علم و صنعت صرف موارد بی فایده می شود مثلا تشکلی در این دانشگاه وجود دارد که به طور ماهیانه حدود دو میلیون اعتبار برای پذیرایی اعضای خود از دانشگاه دریافت می نمایند و یا این که مبالغی را صرف هزینه های بیهود دیگر می نمایند. ضمن اینکه دخالت های بعضی نهادهای خاص در دانشگاه علم و صنعت زیاد شده و می توان این گونه بیان کرد که گویی ریاست دانشگاه حدود 20 تا 30 درصد اختیار دارد.

دبیر شورای صنفی دانشجویان دانشگاه علم و صنعت خاطر نشان کرد: با توجه به این که بعضی دانشجویان به دلایلی امکان روزه دریافت در ماه رمضان را ندارند ما از دانشگاه درخواست کردیم که محیط هایی را برای تغذیه این دانشجویان اختصاص دهند که دانشگاه در این زمینه بی توجهی می نماید که البته به صورت خیلی محدود و بدون اطلاع رسانی محل بسیار کوچکی برای این منظور تعیین شده بود که البته به دلیل این که از وجود چنین مرکزی خبر نداشت استفاده ای از آن صورت نگرفت.

مرکز مشاوره علم و صنعت ضعیف ترین مرکز

به گفته وی، دانشگاه علم و صنعت ضعیف ترین مرکز مشاوره را در بین دانشگاه های کشور دارد و عملا برنامه خاصی ندارد. جالب این است که رییس مرکز مشاوره دانشگاه علم و صنعت در رشته مهندسی شیمی تحصیل نموده است و رییس دانشکده مهندسی شیمی دانشگاه نیز است و این باعث شده که عملکرد خوبی در مرکز مشاوره ارائه نشود.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "از انتقاد به اعمال سنوات تحصیلی تا دلایل مبهم احکام انضباطی دانشجویان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "از انتقاد به اعمال سنوات تحصیلی تا دلایل مبهم احکام انضباطی دانشجویان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید